Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elementy blaszane
Autor Wiadomość
artadams Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 4
Elementy blaszane
Witam,
Od kilku lat korzystam z T-Flex Cad (B.12.0.58.0) oraz Inventor'a (Pro 2014) z którym jestem nierozerwalnie związany od kilkunastu lat w pracy. Pomimo wielu zalet i unikalnych funkcji z przykrością muszę stwierdzić iż praca z elementami blaszanymi jest "wielkim wyzwaniem", a powinna być "prosta jak przysłowiowy drut". Brak podstawowych funkcji takich jak wybór kilku krawędzi jednocześnie do utworzenia kołnierzy, tudzież funkcji wyboru zakończenia naroży znacznie wydłuża czas pracy oraz zniechęca do korzystania z "elementów blaszanych", a jak wiemy cięcie laserem oraz gięcie blach jest bardzo dokładne, tanie i szeroko stosowane w budowie maszyn. Niedawno widziałem na YT filmik promujący TFlex z biblioteką naroży, jednak nie wiem gdzie takową można pobrać. Może ktoś z forumowiczów będzie łaskawy pomóc. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Artur
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-09-2013 04:44 PM przez artadams.)
07-09-2013 04:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tomi467 Offline
Member

Liczba postów: 30
RE: Elementy blaszane
Witam kolegę,
Jak chodzi o blachy wszelkiego rodzaju podcięcia/zagięcia i ogólnie praca z blachami jest dostępna standardowo w programie w opcji Operacje/Elementy blaszane
A jak chodzi o filmik z tej strony http://tflex.pl/?go=dzial&ka=2&id=19 to jest tu pokazana dodatkowa biblioteka blach. Z tego co wiem jest ona(biblioteka) z datą 24-08-2012(pliki jeszcze starsze). Wersja programu 12-0-57-00 jest z daty 18-12-2012 (przynajmniej na polskim rynku) to oznacza że ty ją powinieneś mieć również w dodatkowych informacjach dostarczonych przez wsparcie techniczne.

Gdyby nie to po twoim poście na pewno się z tobą skontaktują lub ty poprostu udeż do nich.
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2013 11:02 AM przez tomi467.)
08-09-2013 10:51 AM
artadams Offline
Junior Member
**

Witam Kolegę,

Dziękuję za info.
Biblioteki nie mam. Zastanawiam się nad zainwestowaniem w "update" jeżeli będzie w miarę tani (koniecznie z tą biblioteką), w ostateczności rozważam przesiadkę na Alibre (taki Inventor very LTBig Grin).

Pozdrawiam,
Artur
08-09-2013 11:31 AM
T-Flex CAD Offline
Administrator

Liczba postów: 32

[align=center][img]http://www.tflex.pl/images/tfx_cadpl.jpg[/img][/align]
10-09-2013 09:21 AM
artadams Offline
Junior Member
**

(10-09-2013 09:21 AM)T-Flex CAD napisał(a):  http://www.ntsns.pl/download/cad/Blachy.zip

Witam,

Dziękuję bardzo za otrzymane wsparcie.
Niestety biblioteka przewidziana jest tylko dla kątów prostych (proszę poprawić jeżeli się mylę), a ja jeżeli nadarzy się możliwość korzystam z niemal całego wachlarza jakim obdarowała nas natura - w tym konkretnym przypadku są to kąty 45 oraz 30 stopni (o ile dobrze pamiętam). Wygląda na to iż będę musiał zrobić to "na piechotę" - rozwijanie części z bryły i wypełnianie "ubytków" jest także czasochłonne.

Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję z całego serca za otrzymaną pomoc i proszę o maila na priva - "upgrade" / opiekę techniczną a także szkolenie online.

Pozdrawiam,
Artur

Załączone pliki Miniatury

10-09-2013 10:24 PM
T-Flex CAD Offline
Administrator

Liczba postów: 32
Biblioteka funkcjonuje dla równych kątów pomiędzy sąsiednimi pojedynczymi kołnierzami również 30 i 45 stopni. Wyjątek stanowi pasowanie "Na zakładkę" - w tym przypadku rzeczywiście musi być 90 st.

W przypadku większej ilości kołnierzy budujących konkretny bok - można spórbować uprościć geometrię (Operacje/Kompozycja modelu/Uprość) i zastosować fragment z pasowaniem na "Ciasno".

[align=center][img]http://www.tflex.pl/images/tfx_cadpl.jpg[/img][/align]
11-09-2013 10:31 AM
artadams Offline
Junior Member
**

Wink RE: Elementy blaszane
(11-09-2013 10:31 AM)T-Flex CAD napisał(a):  Biblioteka funkcjonuje dla równych kątów pomiędzy sąsiednimi pojedynczymi kołnierzami również 30 i 45 stopni. Wyjątek stanowi pasowanie "Na zakładkę" - w tym przypadku rzeczywiście musi być 90 st.

W przypadku większej ilości kołnierzy budujących konkretny bok - można spórbować uprościć geometrię (Operacje/Kompozycja modelu/Uprość) i zastosować fragment z pasowaniem na "Ciasno".

Witam,

Dziękuję za odpowiedź.
Zmieniłem kąty na równe i "prawie" udało mi się otrzymać pożądany efekt (blacha 8-10mm). Nie jestem biegły w TFlex'ie i niestety "prawie" zostało okupione sporym wysiłkiem, a mianowicie:
- tworzenie kołnierza w narożu "ciasno" na stronę zewnętrzną/wewnętrzną generuje błędy - ogonki - aby otrzymać kołnierz należy wykonać podcięcie zagięcia - co jest sprawą zrozumiałą, które trzeba poprawiać przed programowaniem.
- tworzenie naroża "na styk" dla arkusza grubszej blachy wymaga sporego podcięcia zagięcia, co skutkuje "ubytkami", których nie jesteśmy w stanie wypełnić spoiną. W takim wypadku należy albo manualnie wykonać wyciągnięcie tudzież dorysować na pliku DWG,DXF; albo postawić piwo spawaczowi Tongue
- jw napisano utworzenie pasowania na zakładkę dla innego kąta niż 90 stopni jest niemożliwe nad czym bardzo ubolewam.
Bardzo lubię TFlex'a za wiele unikalnych i pomocnych narzędzi jednak z żalem stwierdzam iż praca z elementami blaszanymi to "pięta Achillesowa" tego programu (na co dzień pracuję z Inventor'em...). W wielu innych przypadkach widzę różnicę na korzyść TFlex'a.

P.S. Jako że jestem jeszcze "rookie", proszę o sprostowanie ewentualnych herezji (za które z góry przepraszam).

Jeszcze raz dziękuję za otrzymaną pomoc,

Pozdrawiam,
Artur
13-09-2013 11:12 PM
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości