Alternatywa dla firm – frezowanie robotem

Interesuje Cię usprawnienie produkcji? Przy wykorzystaniu robota przemysłowego możesz zyskać możliwość obróbki szerokiej gamy produktów. Zachowasz precyzję przy minimalnym wykorzystaniu pracy ludzkiej. Brzmi futurystycznie? Nic podobnego. Przekonaj się sam co znaczy frezowanie robotem, a nigdy już nie będziesz chciał pracować inaczej!

Nowatorskie metody frezowania robotem

Zastosowanie robotów przemysłowych stało się alternatywą dla tradycyjnych metod obróbki. Dzięki temu sięga po nią coraz większa liczba przedsiębiorców. Z pewnością na początku część z nich podchodziła sceptycznie do opcji zastąpienia człowieka przez maszynę. Jednak z biegiem lat zainteresowanie niezmiennie rośnie. W rezultacie właściciele firm, którzy z niej skorzystali nie wyobrażają sobie powrotu do tradycyjnych metod.

Korzyści płynące z wykorzystania robota przemysłowego:

  • obróbka trudno dostępnych miejsc
  • skrócenie czasu obróbki
  • obróbka kilku detali w tej samej przestrzeni
  • oszczędność przestrzeni roboczej
  • zmniejszenie kosztów stanowiska pracy
  • zminimalizowanie potrzeby wykorzystania pracy ludzkiej w trudnych warunkach (np. zapylenie, wysoka temperatura).

Fabryka przyszłości – frezowanie robotem

Frezowanie to nic innego jak metoda obróbki skrawaniem. Przy pomocy narzędzi frezarskich możemy wziąć na warsztat metal, drewno czy sztuczne tworzywa. Podczas frezowania obrabianemu elementowi jest nadawany odpowiedni kształt poprzez usuwanie nadmiaru materiału w postaci wiórów – za pomocą ostrza o określonym kształcie i przy rotacyjnym ruchu narzędzia. Są niezwykle precyzyjne i generują sporą oszczędność czasu. Maszyny wkraczają w kolejne dziedziny życia i przemysłu. Na przykład z powodzeniem działają w fabrykach, rolnictwie czy usługach. Z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe pomysły wykorzystania ich w biznesie.

Czy roboty zastąpią ludzi?

Czy to oznacza, że ludzie powinni obawiać się, że w przyszłości będą niepotrzebni i stracą swoje stanowiska pracy? Niekoniecznie. Jak informuje agencja zatrudnienia w raporcie Skills Revolutions 2.0, w większości przypadków czwarta rewolucja przemysłowa nie spowoduje zmniejszenia liczby pracowników. Z przeprowadzonego w 42 krajach świata badania wynika, że na 100 zapytanych managerów, aż 92 planuje utrzymanie na niezmienionym poziomie lub nawet zwiększenie zatrudnienia z powodu postępującej automatyzacji. W tym gronie jest również Polska.

Precyzja robotów i kreatywność ludzi

Wysoko wyspecjalizowani pracownicy zawsze będą siłą przedsiębiorstwa. Jednocześnie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że aby iść z duchem czasu, powinien trzymać rękę na pulsie i dążyć do usprawnienia i zoptymalizowania swojej linii produkcyjnej. Frezowanie robotem jako alternatywa dla tradycyjnych metod obróbki to milowy krok naprzód. Technologia nie zabiera miejsc pracy. Wręcz przeciwnie – tworzy je minimalizując straty w firmie. Chodzi o straty czasu i materiału związane z błędami wynikającymi z pracą ludzi.

Koniec z monotonią

Ponadto „zatrudniając” robota redukujemy zagrożenie związane z pracą w trudnych warunkach – przy wysokiej temperaturze czy zapyleniu. Na razie roboty zastępują człowieka głównie w pracach związanych z trudnymi warunkami lub przy żmudnych, powtarzalnych czynnościach. Dzięki maszynom produkcja jest bardziej efektywna i tańsza. W nieodległej przyszłości wprowadzenie maszyn do produkcji wszędzie będzie już standardem. W rezultacie ludzie będą zajmować się bardziej kreatywnymi zadaniami.

System SprutCAM wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

SprutCAM jest systemem CAD/CAM oferującym prostą obsługę oraz wszechstronną funkcjonalność. Jest kompatybilny z każdym rodzajem maszyn CNC: 3, 4 i 5 osiowe frezarki, tokarki, tokarko frezarki, tokarki typu szwajcarskiego, MTM, EDM. Przy generowaniu ścieżki narzędzia brana jest pod uwagę pełna kinematyka maszyny oraz ograniczenia w postaci unikania kolizji oraz kontroli limitów osi. SprutCAM służy do programowania 2-, 3-, 4-, 5- a nawet 6,- 7,- 8,- osiowego frezowania robotem, toczenia, toczenia-frezowania i cięcia. Jeżeli poważnie myślisz o rozwoju i chcesz nadążyć za światowymi trendami, zapraszamy do kontaktu. Razem wprowadzimy Twoją firmę na wyższe obroty.