Golem OEE MES – niski koszt, duże możliwości

Myślisz o oprogramowaniu wspomagającym zarządzanie produkcją? Bieżące monitorowanie i wyświetlanie wyników pracy wpływa na znaczne podniesienie wydajności. Uzyskanie wskaźnika OEE za sprawą Golem OEE MES to doskonałe rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.

Jeżeli chcesz uzyskać obiektywne informacje na temat kosztów produkcji, niezbędna jest bieżąca kontrola pracowników i maszyn. Zgodnie ze współczesnymi standardami prężnie działające przedsiębiorstwa używają oprogramowania, które pozwala na bieżący nadzór nad produkcją drogą elektroniczną. Overall Equipment Effectiveness (wskaźnik OEE) to całkowita efektywność wyposażenia. Jest to wskaźnik umożliwiający ocenę efektywności wykorzystania maszyn przez producenta. Procentowo ukazuje zatem ile maszyny wykonały z tego, co teoretycznie są w stanie wykonać. Wskaźnik ten składa się z trzech parametrów: dostępności, wydajności oraz jakości. Jest podstawowym miernikiem w systemie Total Productive Maintenance, który wspomaga utrzymanie najwyższej sprawności maszyn.

Wskaźnik OEE – z Japonii w świat

System OEE został po raz pierwszy opisany w książce Seiichi Nakajima “TPM tenkai” w 1982 roku. Pod koniec lat 80. XX wieku pojęcie TPM stało się coraz bardziej popularne m. in. dzięki opublikowaniu angielskiego tłumaczenia książek Nakajima. Doprowadziło to do stosowania metody TPM poza Japonią. Zaczęto obliczać stosowany w systemie TPM wskaźnik OEE, który miał na celu wyeliminowanie strat w procesie produkcji. W 1995 roku zostały opublikowane wytyczne dla wdrożenia OEE. Obecnie wskaźnik OEE używany jest na całym świecie w praktycznie w każdej gałęzi procesu produkcyjnego.

Liczymy zyski i straty – wskaźnik OEE

Aby skutecznie obliczy wskaźnik OEE, należy ustalić całkowity czas produkcji, określić planowany czas produkcji (z uwzględnieniem planowanych przestojów), przeprowadzić analizę strat efektywności. Kolejne etapy prowadzące do wyliczenia wskaźnika OEE to ustalenie wskaźnika dostępności, wydajności i jakości. Rzecz jasna pierwotnie tego typu obliczeń dokonywano „metodą papierową”. To ciągle możliwe, ale , jak się domyślacie, nieco czasochłonne i pracochłonne zadanie. Doskonałą alternatywą jest Golem OEE MES.

Sprawny i szybki

Golem OEE MES to uniwersalne narzędzie do sprawnego i szybkiego wyliczenia wskaźnika OEE. To skuteczny system MES do wizualizacji wykorzystania parku maszynowego w kontekście zadań produkcyjnych. Do systemu jesteśmy w stanie podłączyć każde urządzenie, włącznie z prostymi i zaawansowanymi maszynami CNC. Golem OEE MES dostarcza rozwiązania, dzięki którym możemy sprawować stały nadzór nad obrabiarkami. Z powodzeniem realizuje takie zadania jak monitorowanie stanu i trybu pracy, awarii, prędkości, raportowanie dostępności, stopnia wykorzystania, obliczanie wskaźnika OEE, wizualizacja procesu produkcji. To niezawodny program, który spełni Twoje oczekiwania, pozwoli zaoszczędzić czas i znacznie wpłynie na wydajność w Twoim przedsiębiorstwie.

Golem OEE MES – dlaczego warto?

Jeżeli w swojej firmie nagradzasz pracowników za wydajność pracy, wprowadzenie Golem OEE MES z pewnością zadziała na nich motywująco. Pracownicy mają dostęp do informacji o pracy maszyn CNC w jednym miejscu. Przygotowane raporty i baza danych umożliwiają analizę i wyciąganie wniosków. Poza tym system eliminuje potencjalny błąd, który może wynikać z obecności „pierwiastka ludzkiego”. Golem OEE MES ułatwia codzienne działania i częściowo zdejmuje odpowiedzialność z naszych barków. Nie musimy już pamiętać o datach przeglądu maszyn czy ich poszczególnych elementów. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować znacznie wydajniej.