Optymalizacja CAM

 

Optymalizacja CAM, a więc wspomaganie zarządzania produkcją znane są na świecie od prawie wieku. Służą one między innymi do automatyzacji pracy, która przyczynia się do efektywniejszego wytwarzania za pomocą maszyn CNC. 

Co to jest CAM?

 System CAM, czyli Computer Aided Manufacturing to w dosłownym tłumaczeniu komputerowe wspomaganie wytwarzania. Programy CAM, które tworzą system CAM mają za zadanie integrację projektu z tym, co zostanie na jego podstawie wytworzone. Ściślej mówiąc programy CAM na podstawie projektu CAD generują kod maszynowy, który odczytywany jest przez obrabiarki sterowane numerycznie. Dzięki temu mogą one realnie wytworzyć projektowane części zgodnie z założeniami. 

Co w praktyce oznacza optymalizacja CAM?

Tłumaczy nam to już sama definicja słowa optymalizacja, które dosłownie oznacza organizowanie procesów tak, aby dały możliwie największe efekty przy jak najmniejszych nakładach. W praktyce oznacza to, że wszystkie procesy muszą być nie tylko optymalne, ale również zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb firmy, która z nich korzysta. Dlatego z rozwiązaniami i funkcjonalnościami iMachining możesz mieć pewność zwiększenia wydajności pracy przy krótszym jego cyklu i mniejszym zużyciu narzędzi. Obecnie systemy CAM charakteryzują się szeroką gamą modułów i zawartych w nich opcji. Najczęściej istnieje również możliwość dostosowania ich pod indywidualne potrzeby użytkowników.

Zalety systemów CAM:

System CAM ma wiele atutów wymienianych w literaturze naukowej, ale również zauważanych przez użytkowników systemu. Do najważniejszych zalet iMachining można zaliczyć:

  • skrócenie cykli wytwarzania do nawet 70%
  • wydłużenie cyklu życia narzędzi nawet trzykrotnie
  • wspomaganie obróbki twardych i miękkich materiałów
  • łatwość wprowadzania zmian
  • czytelny interfejs
  • krótki czas nauki

Dzięki CAM możesz więcej

Jeśli chcesz w stu procentach wykorzystać możliwości swoich maszyn (frezarek, tokarek) możesz zaufać technologii iMachining. Z optymalizacją CAM możesz uniknąć procesów manualnego wyłapywania błędów w procesie produkcji, dzięki czemu zaoszczędzisz czas. Maszyny, jakich używasz do produkcji również będą mogły działać dłużej, dzięki optymalizacji procesów podczas korzystania z nich. Wszystkie geometrie zarówno 2D  jak i 3D, których używasz w obróbce są w pełni asocjatywne z modelami SOLIDWORKS. Jeśli nawet wymienisz model maszyny nie będziesz musiał martwić się ponownym procesem dostosowania jej do produkcji. Wszystkie operacje CAM zostaną automatycznie zaktualizowane. Chcesz poznać więcej zalet optymalizacji CAM w praktyce? Zapraszamy do skontaktowania się z naszym przedstawicielem lub do przetestowania wersji próbnej programu