SprutCAM 14 – Aktualizacja 3.03.2021 r.

Powiadomienie o aktualizacji w oknie wysyłania wiadomości do pomocy technicznej.

Zdarza się, że pilnie trzeba wykonać pracę w momencie w którym jest dostępna aktualizacja, więc często odwlekamy aktualizację na później i zapominamy o niej. 
Teraz kiedy wystąpi błąd SprutCAM, system nam się wyłączy lub wystąpi inny błąd to podczas uruchamiania mamy możliwość wysłania wiadomości do pomocy technicznej. Dodatkowo w tym oknie dostaniemy na dole informację o tym czy posiadamy najnowszą wersję. 

Opcja ta została dodana aby uniknąć wysyłania problemów, które mogły zostać rozwiązane ostatnią aktualizacją. 

Zaleca się przed wysłaniem problemu wykonanie aktualizacji. 

Ustawienia niestandardowych skrótów klawiszowych 

Dodana została możliwość ustawienia własnych skrótów klawiszowych, teraz możemy przypisywać własne kombinacje do konkretnych funkcjonalności.

Funkcja została dodana z myślą o osobach, które pracują w różnych programach, które często mają różne konfiguracje obsługi. Od teraz można przystosować pewne elementy tak samo jak w drugim systemie.

Dwa nowe typy tworzenia łuków dla Elektrodrążarek 

Dla ustawień maszyny EDM są dwa nowe parametry ćwiartki bezwzględne i połówki absolutne.

W przypadku niektórych maszyn istotne jest wytyczanie okręgów względem zera układu współrzędnych. Przykład ćwiartek i połówek na poniższych obrazkach.

Nowa opcja ustawiania przejść w strategii zgrubnej adaptacyjnej

Strategia adaptacyjna w zakładce dojść otrzymała nową funkcjonalność “Go up if farther” czyli “Idź do góry jeśli” parametr ten podnosi nasz frez do płaszczyzny bezpieczeństwa, jeśli długość przejścia jest większa niż określona wartość.

Pod tym parametrem mamy także opcję “Maksymalna odległość łączenia” w jakich przypadkach powinno się go używać?

W obróbce zgrubnej mamy ścieżki bez obróbki materiału. Więc aby je skrócić do minimum możemy przyśpieszyć ruch na tych łączeniach, lecz gdy są one nieznaczne pod względem wielkości to maszyna może zacząć drgać, przyśpieszać, a następnie gwałtowanie hamuje. Zwiększy się zużycie napędu itd. Dlatego często takie przejścia ustawia się na prędkość posuwu roboczego. I za to właśnie odpowiada parametr maksymalnej długości łączenia. 

Gdy przejście jest mniejsze niż określona wartość, to posuw przejścia jest włączony. A jeśli wartość przejścia jest większa niż określona, to włączany jest posuw powrotu freza. 
Ustawiamy to na zakładce Posuwy

Na zdjęciu niebieska ścieżka jest ścieżką łączenia, a fioletowa jest ścieżką powrotu. 

Jeżeli mamy w SprutCAM dodane mocowania dla obróbki danego elementu, to przejścia przez te mocowania są automatycznie budowane tak aby wycofać frez do płaszczyzny bezpieczeństwa, aby uniknąć kolizji. A kiedy nie ma mocowań, przeszkód to ścieżka będzie przebiegać bez podnoszenia frezu. 

Często zdarza się, że pracujemy w SprutCAM bez mocowań, ponieważ liczy się czas wykonania programu i szybko potrzebujemy kod NC na maszynę, więc nie mamy czasu na szczegółowe przygotowanie projektu wtedy właśnie korzystać możemy z opcji “Idz w górę jeśli
Jeśli przejście będzie mniejsze od podanej wartości to frez nie będzie podnoszony, a jeśli przejście jest większe niż ta wartość, to frez zrobi to wzdłuż płaszcyzzny bezpieczeństwa (wyjedzie do góry)

Jak poniżej na zrzucie czerwona ścieżka to wyjazdy (powrót), można zauważyć że zastąpiła nam fioletową ścieżkę powrotu, która odbywała się bez wycofania narzędzia do góry. 

Poprawki

Od teraz, jeśli operacja zostanie obliczona, ale nie zawiera z jakiegoś powodu ścieżki, to dostaniemy o tym powiadomienie w prawym dolnym rogu. A na ogólnej liście z operacjami będziemy mieli stan “Nie obliczony” (biały arkusz)

Poza tym zostały wprowadzone 102 zmiany, w tym usunięte błędy oraz dodane poprawki.