Zarządzanie produkcją – wszystko, co warto wiedzieć

zarządzanie produkcją za pomocą nowych technologiiZarządzanie produkcją to zagadnienie wymagające, które jednocześnie w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Na osoby, które podejmują się w swojej codziennej pracy zarządzania produkcją czeka wiele złożonych zadań, takich jak planowanie, uporządkowanie, kierowanie i kontrolowanie wszystkich działań produkcyjnych. Jednak kierownicy i pracownicy, którzy są zaznajomieni z branżą wiedzą, że obecnie rozwiązania techniczne są nieocenioną pomocą na każdym procesów produkcyjnych. Dla osób, które chcą przybliżyć sobie temat technologii wsparcia zarządzania produkcją przygotowaliśmy ten wpis. 

Co to jest zarządzanie produkcją?

Proces produkcyjny z pozoru może wydawać się banalnie prosty – przecież chodzi tylko o to, aby przetworzyć niezbędne surowce w gotowe produkty, które będziemy mogli sprzedawać na rynku. W rzeczywistości okazuje się, że produkcja jest wieloetapowym procesem, który musi uwzględniać dziesiątki czynników, aby jednocześnie uzyskać jak największą efektywność. Po to właśnie, aby żaden z czynników nie został pominięty stosuje się zarządzanie produkcją. Polega ono na podejmowaniu decyzji w związku z procesami produkcyjnymi, tak aby produkowane towary spełniały wymogi jakościowe, ilościowe, terminowe i były produkowane przy możliwie najmniejszych nakładach finansowych.

Co daje firmie zarządzanie produkcją?

  • wzrost zysków z produkcji
  • zmniejszenie nakładów finansowych
  • minimalizacja kosztów magazynowania towarów
  • poprawa jakości pracy i oferowanych towarów
  • większa konkurencyjność na rynku
  • terminowość zleceń
  • lepsza organizacja pracy
  • skrócenie czasu wytwarzania
  • efektywniejsze wykorzystanie kapitału
  • optymalizacja wykorzystania surowców

Zarządzanie produkcją z pomocą technologii

Jak już wspomnieliśmy – zarządzanie produkcją ma wiele zalet, ale również jest to spore wyzwanie dla przedsiębiorców. Dlatego z pomocą przychodzą tutaj technologie. Przemysł 4.0 budzi duże zainteresowanie, również dla tematyki zarządzania produkcją. Przemysł 4.0 dla procesów produkcyjnych oznacza integrację świata rzeczywistego maszyn ze światem wirtualnym, dzięki czemu wszystkie czynniki, najważniejsze informacji i możliwość podejmowania decyzji są w zasięgu ręki. Do rozwiązań, które wspierają procesy zarządzania produkcją zalicza się systemy:

CAM – scala procesy związane z projektowaniem i wytwarzaniem. Dodatkowo do rozwiązanie pozwala na udoskonalanie pracy maszyn sterowanych numerycznie, dzięki dokładnemu planowaniu ruchów maszyn w procesie produkcyjnym jeszcze przed jego rozpoczęciem

MES – umożliwia on zbieranie informacji ze stanowisk pracujących, dzięki czemu można z łatwością monitorować wydajność maszyn, wyłapywać błędy produkcyjne i z łatwością na nie reagować. Dobry system MES da nam też informację o OEE – system ten pozwala na ciągłą obserwację zakładu pracy, maszyn, urządzeń, a więc elementów kluczowych w procesie produkcyjnym. Dzięki niemu można monitorować pracę maszyn wielu urządzeń jednocześnie.

Każde z tych rozwiązań ma unikatowe zastosowanie. Jednak łączy je ich przeznaczenie, jakim jest wsparcie produkcji i zarządzania nią. Integracja systemów CAD, CAM, MES umożliwi stworzenie cyfrowego modelu produktu, rzeczywiste wytworzenie go i monitorowanie całego procesu.

Jak skutecznie zarządzać produkcją?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jednak, podobnie jak we wszystkich dziedzinach funkcjonowania firmy najlepiej jest przeanalizować za i przeciw każdej z dostępnych możliwości. A jakie opcje do wyboru dla wspomagania Twojej produkcji widzisz dla swojego przedsiębiorstwa? Jedną z nim na pewno jest optymalizacja procesów i poprawa efektywności dzięki systemom CAM, MES. Te systemy, które zaliczają się do oprogramowania inżynierskiego mogą wspomóc projektowanie, wytwarzania, monitoring maszyn oraz optymalizację ich pracy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu oprogramowania do wsparcia produkcji.