Monitorowanie maszyn w procesie produkcji w teorii i praktyce

Programy do monitorowania maszyn
Coraz więcej branż wprowadza nowe rozwiązania i innowacje po to, aby podnieść efektywność pracy i czerpać z niej jeszcze większe korzyści. Nic dziwnego, ciągłe zmiany, cyfryzacja i galopujący rynek cechują czasy, w jakich obecnie się znajdujemy. W tyle nie pozostaje również przemysł produkcyjny, w którym monitorowanie pracy maszyn stało się jednym z kluczowych rozwiązań wspomagania procesu wytwarzania.

Jak prawidłowo monitorować pracę maszyn?

Konieczność kontroli nad procesem produkcyjnym jest oczywistością. Utrzymanie bezpieczeństwa, dbanie o wysoką jakość wyrobów i dopilnowanie największej efektywności działań to zadania, z którymi zmaga się wielu przedstawicieli firm produkcyjnych.

Aby ułatwić te działania osobom odpowiedzialnym za monitorowanie i kontrolowanie pracy maszyn w technologii inżynierskiej powstało kilka nowych rozwiązań. Automatyczne monitorowanie maszyn to obecnie najczęściej i, co ważne, najchętniej wybierany sposób zbierania i przetwarzania danych produkcyjnych. Jednak jak korzystać z niego poprawnie i w pełni wykorzystać potencjał tego “pomocnika”?

Prawidłowy przebieg budowania systemu monitorowania maszyn powinno się zaczynać od wskazania tych maszyn, co do których podejrzewa się, że mogą działać nieefektywnie. W przypadku małych firm to zadanie jest łatwiejsze, bo często posiadają one na stanie zaledwie kilka maszyn. W takim przypadku wybór, czy nawet precyzyjne kontrolowanie każdej z nich nie jest wyzwaniem. Następnie należy sprawdzić, czy wskazane interfejsy maszyn dają możliwość sprawdzenia ich efektywności bez użycia zewnętrznych systemów. Jeśli nie – należy zainstalować potrzebne czujniki. Na podstawie zebranych danych przeprowadza się automatyczną analizę procesów i wytypowuje najkorzystniejsze rozwiązania dla danego stanu rzeczy.

Monitorowanie maszyn dzięki systemowi MES

Jednym z rozwiązań, które pomogą w przeprowadzeniu tego procesu, jak i w skutecznej kontroli procesów produkcji jest system MES. System MES (ang. Manufacturing Execution System) to System Realizacji Produkcji. Rozwiązania klasy MES w praktyce pozwalają nie tylko na gromadzenie danych produkcyjnych, ale także na przeprowadzenie tego procesu automatycznie – a więc łatwo i bezbłędnie. Dodatkową zaletą korzystania z systemów MES przy automatyzacji procesu monitorowania maszyn jest to, że system klasy MES działa poprzez integrację bazy danych bezpośrednio z maszynami.

Jakie są jego inne możliwości?

System MES pozwala na monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można łatwiej zweryfikować gdzie w całym cyklu produkcyjnym występują najsłabsze części procesu. Co więcej – dają one możliwość przeprowadzenia symulacji przebiegu procesu dzięki czemu wszystkie trudności można wyeliminować zanim proces produkcyjny będzie miał miejsce. Obecnie szacuje się, że ponad 80% wszystkich maszyn, które używane są w procesie przemysłowo-produkcyjnym nie zbiera danych o swojej pracy. Aby to zmienić możesz skorzystać z najnowszych rozwiązań rynkowych, takich jak program Golem OEE MES lub Cimco MDC-Max, które pozwolą na wprowadzenie w Twoim przedsiębiorstwie idei Przemysłu 4.0.